Vi hjælper gerne: 71 99 48 42 (9:00 - 15:00)
Skab det perfekte lys i dit kølerum med LEDlife 10W LED armatur i 60 cm størrelse.
Med en imponerende holdbarhed og nem sammenkobling er dette armatur ideel til miljøer med temperaturer fra -20 til 50 grader.
Passer perfekt til mange steder som generel belysning men ideelt til køleskab og koldrums belysning.
Oplev den optimale lysoplevelse med dette 60cm 10W LED armatur, som er ideelt til både indendørs og udendørs brug. Armaturet er designet til at levere en lysstyrke på 1000 lumens med en imponerende spredning på 120 grader, hvilket sikrer en jævn og effektiv lysfordeling.
Med en høj lyskvalitet (RA værdi: 80-85), tilbyder dette LED armatur et naturligt lys, der præsenterer farver på en autentisk og æstetisk tiltalende måde. Perfekt til både private hjem og erhvervslokaler, hvor korrekt farvegengivelse er essentiel.
LED armaturet er gennemfortrådet og tilsluttes nemt til en 230V forsyning. Ved at anvende LED-teknologi af højeste kvalitet kombineret med en driftssikker driver, garanteres en lang driftslevetid på op til 50.000 timer, med minimalt fald i lysstyrke over tid. Produktet er konstrueret med god køling for at sikre optimal ydeevne og holdbarhed.
Med dimensionerne på 600 x Ø25 mm og en robust IP65-klassificering, er dette LED armatur perfekt til udendørs installationer, da det er modstandsdygtigt overfor vandstænk og regn. Det kommer med en integreret lyskilde, hvilket betyder, at det er klar til brug ved installation.
Perfekt til dem, der søger pålidelig og energibesparende belysning, som både kan tåle krævende miljøer og samtidig levere overlegen lysydelse.
Skal den bruges med sensor?: læs mere her.| Opbevaringsrum (100 lux) | Garage (min 200 lux) | Industrielt arbejde (min 300 lux) | Præcisionsarbejde (500 lux) | |
|---|---|---|---|---|
| 10 m2 | 2 stk. | 4 stk. | 6 stk. | 9 stk. |
| 25 m2 | 5 stk. | 9 stk. | 14 stk. | 23 stk. |
| 100 m2 | 15 stk. | 30 stk. | 45 stk. | 74 stk. |
| 500 m2 | 74 stk. | 148 stk. | 222 stk. | 369 stk. |
| Opbevaringsrum (100 lux) | Garage (min 200 lux) | Industrielt arbejde (min 300 lux) | Præcisionsarbejde (500 lux) | |
|---|---|---|---|---|
| 10 m2 | 3 stk. | 6 stk. | 8 stk. | 13 stk. |
| 25 m2 | 7 stk. | 13 stk. | 20 stk. | 33 stk. |
| 100 m2 | 22 stk. | 43 stk. | 64 stk. | 107 stk. |
| 500 m2 | 107 stk. | 214 stk. | 320 stk. | 533 stk. |
| Lyset | |
|---|---|
| Varm hvid kulør | 3000K |
| Neutral hvid kulør | 4000K |
| Dæmpbar | Nej |
| Lysstyrke | 1000 lumens |
| Spredning | 120 grader |
| RA | >= 80 |
| Forventet levetid L80 | 50.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Dybde | 600 mm. |
| Diameter | 25 mm. |
| Materiale | ABS+Aluminium |
| IP klassifikation | IP65 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt & spænding | |
|---|---|
| Forbrug | 10W |
| Spænding | 230V |
| Energimærke | E (A-G) |
| Sensor kompatibel | Nej - Læs mere om sensor/tidsur og LED her. |
| Data | |
|---|---|
| Guide type | Armatur med LED |
| Antal Leder 230V | 2 |
| Indgang 230V | Plugin ledning |
| Max Watt Serie 230V | 288 |
| Gennemfortrådet | Ja |

LEDlife blev grundlagt i 2010. LEDlife er en af verdens førende udviklere af LED-produkter.
Baseret i Danmark fremstiller de LED-produkter af høj kvalitet til både forbrugere og erhverv .
LEDlife har været på markedet siden LED-bølgen startede. Derfor har de over et årti af viden bag sig.
Denne viden bruges til konstant at udforske og forbedre deres produkter. De udvælger, hvilke komponenter der skal bruges, og hvordan de skal samles.
Dette skaber et bredt sortiment af LED produkter med meget høj kvalitet og holdbarhed.
Eksperter i LED
Folkene bag LEDlife er lysnørder med stort N. Det er derfor, de står bag verdens mest holdbare LED-lysstofrør, som er perfekte til de barske forhold på boreplatforme og fragtskibe.
LEDlife har spredt sin viden til mange forskellige fagområder hvor lys indgår.
De er nemlig også eksperter inden for vækstbelysning og tester og måler alt deres data selv.
I udviklingen af deres produkter er fokus altid på holdbarhed og energibesparelser.
Alt dette har hjulpet LEDlife med at have nogle af markedets bedste LED-produkter.


Designer rør, Justerbar lysstyrke, inkl. ledning
Designer rør, Justerbar lysstyrke, inkl. ledning
230V, IP67, 288 LED/m, kan klippes for hver 10cm, op til 50m