Vi hjælper gerne: 71 99 48 42 (9:00 - 15:00)
24582-0
Ny
Denne DimTone LED indbygnings spot i Børstet Alu, er med en meget lav indbygnings højde på kun 38mm. Må monteres direkte i isolering og mod dampspærre. Spottet er på kun 6,5W og har en farvegengivelse på Ra95 og leveres med 60° Spredningsvinkel på lyskilden, til direkte tilslutning af 230V via sløjfeboks.
Spottet er IP44 så det er godkendt til brug indendørs og i baderum.
Nem og hurtig installation ved hjælp af skrueben eller almindelige fjeder montering - Passer i et udskærings hul på Ø76mm og er perfekt til f. eks. træ lofter, gips lofter og troldtekt lofter m.m.
Hvad betyder DimTone?
DimTone betyder at når du dæmper lyset, så ændre farven sig fra 3000K og ned til 2000K lysfarve, som var det en helt alm. gammeldags halogenpære! Dog er det unikke ved denne LED at den bevarer farvegengivelsen på 95% under dæmpning. Ønskes lysfarven 2700K så skal du blot nøjes med at dæmpe spottet ca. 7%
Husk at efterspænde med alm. Skruetrækker
Husk! at foretage prøveboring i tilsvarende materiale inden opsætning.
Spottet er testet med følgende lysdæmper: (min. 2 stk. og MAX 12-14 stk.)
OBS: Lysdæmperen må ikke overbelastes - se vejl. fra leverandøren
Denne DimTone LED indbygnings spot i Børstet Alu, er med en meget lav indbygnings højde på kun 38mm. Må monteres direkte i isolering og mod dampspærre. Spottet er på kun 6,5W og har en farvegengivelse på Ra95 og leveres med 60° Spredningsvinkel på lyskilden, til direkte tilslutning af 230V via sløjfeboks.
Spottet er IP44 så det er godkendt til brug indendørs og i baderum.
Nem og hurtig installation ved hjælp af skrueben eller almindelige fjeder montering - Passer i et udskærings hul på Ø76mm og er perfekt til f. eks. træ lofter, gips lofter og troldtekt lofter m.m.
Hvad betyder DimTone?
DimTone betyder at når du dæmper lyset, så ændre farven sig fra 3000K og ned til 2000K lysfarve, som var det en helt alm. gammeldags halogenpære! Dog er det unikke ved denne LED at den bevarer farvegengivelsen på 95% under dæmpning. Ønskes lysfarven 2700K så skal du blot nøjes med at dæmpe spottet ca. 7%
Husk at efterspænde med alm. Skruetrækker
Husk! at foretage prøveboring i tilsvarende materiale inden opsætning.
Spottet er testet med følgende lysdæmper: (min. 2 stk. og MAX 12-14 stk.)
OBS: Lysdæmperen må ikke overbelastes - se vejl. fra leverandøren
| Lyset | |
|---|---|
| Kulør | Varm hvid |
| Dæmpbar | Ja - Læs mere om LED dæmpning her. |
| Lysstyrke | 350 lumens |
| Spredning | 60 grader |
| RA | >= 95 |
| Forventet levetid L80 | 35.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 38 mm. |
| Diameter | 76 mm. |
| Hulstørrelse | 76 mm. |
| IP klassifikation | IP44 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt & spænding | |
|---|---|
| Forbrug | 6,5W |
| Erstat | 50W |
| Spænding | 230V |
| Data | |
|---|---|
| Farve | Børstet aluminium |
| Videresløjfning | Ja, klemme til 3G x 2,5 mm² |
| Lufttæthed | Opfylder krav til lufttæthed i.h.t. BBR |
| Yderligere bemærkninger | Må monteres direkte i isolering |
250W LED dæmper, kip-tryk/push dæmp, korrespondance, til indbygning
24V DC, IP20, Op til 16 trin, med sensor + effekter
Dæmper konstant til 12W / 70% lysstyrke
1-10V signal interface, passer til vores 18W LED paneler