Vi hjælper gerne: 71 99 48 42 (9:00 - 15:00)
Robust IP69K godkendt LED armatur med indbygget lyskilde med høj RA værdi.
Perfekt til et hårdt miljø med f.eks. ammoniak i landbrug, svinestalde, fjerkræ stalde, industri og fødevareproduktion.
Hænges op i medfølgende rustfri stål beslag - leveres med beslag til loftmontering.
For montering med wire, skal dette tilkøbes: Wireophæng til armatur.
Armaturet er gennemfortrådet, så det er muligt at serieforbinde flere armaturer.
Det er muligt at dæmpe armaturet ved hjælp af 1-10V dæmp.
Kan special produceres med 5 leder, alle typer dæmpning, special kulør m.v. Ring eller skriv for mere info.
Oplev ekstra høj lyskvalitet med denne Dura69 LED-armatur, perfekt til både private og professionelle miljøer, hvor behovet for jævnt og naturligt lys er nødvendigt.
Forstærk din belysningsoplevelse med varm hvid kulør på 3000K, som skaber en behagelig og afstressende atmosfære, perfekt til hyggelige omgivelser.
Skal den bruges med sensor?: læs mere her.| Opbevaringsrum (100 lux) | Garage (min 200 lux) | Industrielt arbejde (min 300 lux) | Præcisionsarbejde (500 lux) | |
|---|---|---|---|---|
| 10 m2 | 1 stk. | 2 stk. | 3 stk. | 4 stk. |
| 25 m2 | 2 stk. | 4 stk. | 6 stk. | 9 stk. |
| 100 m2 | 6 stk. | 12 stk. | 18 stk. | 30 stk. |
| 500 m2 | 30 stk. | 60 stk. | 89 stk. | 148 stk. |
| Opbevaringsrum (100 lux) | Garage (min 200 lux) | Industrielt arbejde (min 300 lux) | Præcisionsarbejde (500 lux) | |
|---|---|---|---|---|
| 10 m2 | 2 stk. | 3 stk. | 4 stk. | 6 stk. |
| 25 m2 | 3 stk. | 6 stk. | 8 stk. | 13 stk. |
| 100 m2 | 9 stk. | 18 stk. | 26 stk. | 43 stk. |
| 500 m2 | 43 stk. | 86 stk. | 128 stk. | 214 stk. |
| Lyset | |
|---|---|
| Varm hvid kulør | 3000K |
| Dæmpbar | Ja, 1-10V |
| Lysstyrke | 2500 lumens |
| Spredning | 120 grader |
| RA | >= 90 |
| Forventet levetid L80 | 50.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Bredde | 600 mm. |
| Diameter | 75 mm. |
| IP klassifikation | IP69 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt & spænding | |
|---|---|
| Forbrug | 21W |
| Spænding | 230V |
| Spændingsinterval | 220V-240V |
| Energimærke | D (A-G) |
| Sensor kompatibel | Nej - Læs mere om sensor/tidsur og LED her. |
| Data | |
|---|---|
| Guide type | Armatur med LED |
| Specialcertificering | ▽D-mærket |
| Antal Leder 230V | 5 (0-10V) |
| Indgang 230V | Indgang 230V |
| Max Watt Serie 230V | 2000 |
| Gennemfortrådet | Ja |
| Dokumentation | |
|---|---|
| D-Mark certifikat | Se dokumentet |

LEDlife blev grundlagt i 2010. LEDlife er en af verdens førende udviklere af LED-produkter.
Baseret i Danmark fremstiller de LED-produkter af høj kvalitet til både forbrugere og erhverv .
LEDlife har været på markedet siden LED-bølgen startede. Derfor har de over et årti af viden bag sig.
Denne viden bruges til konstant at udforske og forbedre deres produkter. De udvælger, hvilke komponenter der skal bruges, og hvordan de skal samles.
Dette skaber et bredt sortiment af LED produkter med meget høj kvalitet og holdbarhed.
Eksperter i LED
Folkene bag LEDlife er lysnørder med stort N. Det er derfor, de står bag verdens mest holdbare LED-lysstofrør, som er perfekte til de barske forhold på boreplatforme og fragtskibe.
LEDlife har spredt sin viden til mange forskellige fagområder hvor lys indgår.
De er nemlig også eksperter inden for vækstbelysning og tester og måler alt deres data selv.
I udviklingen af deres produkter er fokus altid på holdbarhed og energibesparelser.
Alt dette har hjulpet LEDlife med at have nogle af markedets bedste LED-produkter.


Passer til LEDlife 10W og 18W IP65 LED armatur, IP65
IP65, 0-10V dæmpbar, Inkl. 30 cm kædeophæng, 5 års garanti
IP69, IK08, 1-10V, RA90