Vi hjælper gerne: 71 99 48 42 (9:00 - 15:00)
IP69K godkendt LED armatur på 150 cm med indbygget lyskilde.
Høj lysstyrke, hele 150 lumen per Watt.
Perfekt til et hårdt miljø med f.eks. ammoniak i landbrug, svinestalde, fjerkræ stalde, industri og fødevareproduktion.
Hænges op i medfølgende rustfri stål beslag - leveres med beslag til loftmontering.
For montering med wire, skal dette tilkøbes: Wireophæng til armatur.
Armaturet er gennemfortrådet, så det er muligt at serieforbinde flere armaturer.
Det er muligt at dæmpe armaturet via 1-10V dæmpningssignal.
Kan special produceres med 5 leder, alle typer dæmpning, special kulør m.v. Ring eller skriv for mere info.
Med sin effekt på 50W og en imponerende lysstyrke på 7800 lumens, er dette LED armatur ideelt til områder, hvor kraftigt og jævnt lys er nødvendigt. Den høje spredning på 120 grader sikrer en jævn fordeling af lys, der oplyser hele rummet uden mørke pletter.
Armaturet kan tilsluttes en 230V forsyning og byder på flicker free lys, som er velegnet for både dyr og mennesker, der er følsomme over for flimmer. Dette er også en fordel ved foto- eller videooptagelser. Desuden er det 0/1-10V dæmpbart, så du nemt kan justere lysniveauet efter behov.
Med en RA værdi på 80-85, leverer lyset en høj lyskvalitet, der nemt dækker de flestes behov, og viser alle farver naturligt og ægte. Vælg neutral hvid (4000K) for at skabe det perfekte arbejdsmiljø uden blå eller gule toner.
Armaturet har en robust konstruktion med en IP69 klassificering, hvilket gør det vandtæt og velegnet til anvendelse under vand i op til 1 meters dybde. Dette muliggør installation i våde eller udsatte miljøer, der kræver ekstra beskyttelse.
Den er også klassificeret som IK08, der beskytter mod hårde stød og sikrer langvarig holdbarhed.
Produktet måler 1500 x Ø75 mm og leveres med en integreret lyskilde, hvilket yderligere forenkler installationen og sikrer en effektiv drift fra start.
Skal den bruges med sensor?: læs mere her.| Opbevaringsrum (100 lux) | Garage (min 200 lux) | Industrielt arbejde (min 300 lux) | Præcisionsarbejde (500 lux) | |
|---|---|---|---|---|
| 10 m2 | 1 stk. | 1 stk. | 1 stk. | 2 stk. |
| 25 m2 | 1 stk. | 2 stk. | 2 stk. | 3 stk. |
| 100 m2 | 2 stk. | 4 stk. | 6 stk. | 10 stk. |
| 500 m2 | 10 stk. | 19 stk. | 29 stk. | 48 stk. |
| Opbevaringsrum (100 lux) | Garage (min 200 lux) | Industrielt arbejde (min 300 lux) | Præcisionsarbejde (500 lux) | |
|---|---|---|---|---|
| 10 m2 | 1 stk. | 1 stk. | 1 stk. | 2 stk. |
| 25 m2 | 1 stk. | 2 stk. | 3 stk. | 5 stk. |
| 100 m2 | 3 stk. | 6 stk. | 9 stk. | 14 stk. |
| 500 m2 | 14 stk. | 28 stk. | 41 stk. | 69 stk. |
| Lyset | |
|---|---|
| Neutral hvid kulør | 4000K |
| Dæmpbar | Ja, 1-10V |
| Lysstyrke | 7800 lumens |
| Spredning | 120 grader |
| RA | >= 80 |
| Forventet levetid L80 | 50.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Bredde | 1500 mm. |
| Diameter | 75 mm. |
| IP klassifikation | IP69 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt & spænding | |
|---|---|
| Forbrug | 50W |
| Spænding | 230V |
| Spændingsinterval | 220V-240V |
| Energimærke | C (A-G) |
| Sensor kompatibel | Nej - Læs mere om sensor/tidsur og LED her. |
| Data | |
|---|---|
| Guide type | Armatur med LED |
| Specialcertificering | ▽D-mærket |
| Antal Leder 230V | 5 (0-10V) |
| Indgang 230V | Indgang 230V |
| Gennemfortrådet | Ja |
| Dokumentation | |
|---|---|
| D-Mark certifikat | Se dokumentet |

LEDlife blev grundlagt i 2010. LEDlife er en af verdens førende udviklere af LED-produkter.
Baseret i Danmark fremstiller de LED-produkter af høj kvalitet til både forbrugere og erhverv .
LEDlife har været på markedet siden LED-bølgen startede. Derfor har de over et årti af viden bag sig.
Denne viden bruges til konstant at udforske og forbedre deres produkter. De udvælger, hvilke komponenter der skal bruges, og hvordan de skal samles.
Dette skaber et bredt sortiment af LED produkter med meget høj kvalitet og holdbarhed.
Eksperter i LED
Folkene bag LEDlife er lysnørder med stort N. Det er derfor, de står bag verdens mest holdbare LED-lysstofrør, som er perfekte til de barske forhold på boreplatforme og fragtskibe.
LEDlife har spredt sin viden til mange forskellige fagområder hvor lys indgår.
De er nemlig også eksperter inden for vækstbelysning og tester og måler alt deres data selv.
I udviklingen af deres produkter er fokus altid på holdbarhed og energibesparelser.
Alt dette har hjulpet LEDlife med at have nogle af markedets bedste LED-produkter.


IP69, 150lm/W, IK08, 1-10V
IP69, IK08, 1-10V, RA90
3150lm, 150lm/W, IP69, IK08, 1-10V