Vi hjælper gerne: 71 99 48 42 (9:00 - 15:00)
Smart lille downlight spot i lakeret aluminium.
Perfekt til lofter, under trappetrin m.v.
Kan tippes.
Må ikke monteres direkte i isolering - Der skal være lidt luft omkring til køling.
LED producent: Epistar.
RA: > 82.
Indbygningshøjde kun 22mm
Ydre diameter: 52 mm.
Der medfølger LED driver, som tilsluttes 12V eller 24V.
Transformér belysningen i dit hjem med denne 1W indbygningsspot, designet til at levere effektiv belysning samtidig med energieffektivitet. Denne spotlampe er en ideel erstatning for traditionelle 15W lyskilder, hvilket sikrer stor energibesparelse uden at gå på kompromis med lysstyrken.
Lampen kommer i den klassiske varm hvid kulør med en farvetemperatur på 3000K, hvilket giver en behagelig og afslappende atmosfære og er ideel til at skabe en hyggelig stemning.
Spotten måler Ø5,2 cm i diameter og har en højde på 2,2 cm, med et hulstørrelseskrav på Ø4,2 cm. Den er designet til en nem installation og kommer med en integreret lyskilde, hvilket betyder færre bekymringer om ekstra komponenter.
Med denne indbygningsspot kan du opgradere dit hjems belysning både æstetisk og funktionelt, og den passer glimrende ind i køkkener, gange, stuer eller kontorer. Skab en varm og indbydende atmosfære med denne effektive og stilrene belysningsløsning.
Skal den bruges med sensor?: læs mere her.| Opbevaringsrum (100 lux) | Stue (min 200 lux) | Køkken (min 300 lux) | Præcisionsarbejde (500 lux) | |
|---|---|---|---|---|
| 10 m2 | 12 stk. | 24 stk. | 36 stk. | 60 stk. |
| 25 m2 | 30 stk. | 60 stk. | 90 stk. | 150 stk. |
| 100 m2 | 99 stk. | 197 stk. | 296 stk. | 492 stk. |
| Lyset | |
|---|---|
| Kulør | Varm hvid |
| Varm hvid kulør | 3000K |
| Dæmpbar | Ja - Læs mere om LED dæmpning her. |
| Lysstyrke | 150 lumens |
| Spredning | 38 grader |
| RA | >= 82 |
| Forventet levetid L80 | 30.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Fatning | Indbygning |
| Højde | 22 mm. |
| Diameter | 52 mm. |
| Hulstørrelse | 42 mm. |
| Materiale | Aluminium |
| Effekt & spænding | |
|---|---|
| Forbrug | 1W |
| Erstat | 15W |
| Spænding | 12V-24V DC |
| Energimærke | C (A-G) |
| Sensor kompatibel | Nej - Læs mere om sensor/tidsur og LED her. |
| Data | |
|---|---|
| Farve | Hvid |

LEDlife blev grundlagt i 2010. LEDlife er en af verdens førende udviklere af LED-produkter.
Baseret i Danmark fremstiller de LED-produkter af høj kvalitet til både forbrugere og erhverv .
LEDlife har været på markedet siden LED-bølgen startede. Derfor har de over et årti af viden bag sig.
Denne viden bruges til konstant at udforske og forbedre deres produkter. De udvælger, hvilke komponenter der skal bruges, og hvordan de skal samles.
Dette skaber et bredt sortiment af LED produkter med meget høj kvalitet og holdbarhed.
Eksperter i LED
Folkene bag LEDlife er lysnørder med stort N. Det er derfor, de står bag verdens mest holdbare LED-lysstofrør, som er perfekte til de barske forhold på boreplatforme og fragtskibe.
LEDlife har spredt sin viden til mange forskellige fagområder hvor lys indgår.
De er nemlig også eksperter inden for vækstbelysning og tester og måler alt deres data selv.
I udviklingen af deres produkter er fokus altid på holdbarhed og energibesparelser.
Alt dette har hjulpet LEDlife med at have nogle af markedets bedste LED-produkter.


12V DC, Hul: Ø5,6 cm, Mål: Ø6,8 cm, Mat hvid
12-24V, Hul: Ø7,5 cm, Mål: Ø9 cm, Hvid kant
Hul: Ø7,5 cm, Mål: Ø8,5 cm, Hvid kant
Roterbar, Hul: Ø6,8 cm, Mål: Ø8,3 cm, Hvid kant
Hul: Ø7,5 cm, Mål: Ø8,5 cm, Hvid kant
Hul: Ø5,5 cm, Mål: Ø5,2 cm, Hvid
Hul: Ø7,5-12,5 cm, 3 timers batteri, hvid
Hul: Ø7,5-12,5cm, 3 timers batteri, Sort
12V/24V, Hul: Ø4,2 cm, Mål: Ø5,2 cm, 2,2 cm høj
12V/24V, Hul: Ø7-8 cm, Mål: Ø8,4 cm, 4 cm høj
Hul: Ø4,4 cm, Mål: Ø5,2 cm, 25° spredning, 1m ledning
Hul: Ø4,2 cm, Mål: Ø5,2 cm, 25° spredning, 2m ledning