Vi hjælper gerne: 71 99 48 42 (9:00 - 15:00)
RA90 120 cm IP69K godkendt LED armatur med indbygget lyskilde med høj RA-værdi.
Perfekt til et hårdt miljø med f.eks. ammoniak i landbrug, svinestalde, fjerkræ stalde, industri og fødevareproduktion.
Hænges op i medfølgende rustfri stål beslag - leveres med beslag til loftmontering.
For montering med wire, skal dette tilkøbes: Wireophæng til armatur.
Armaturet er gennemfortrådet, så det er muligt at serieforbinde flere armaturer.
Det er muligt at dæmpe armaturet ved hjælp af 1-10V dæmp.
Kan special produceres med 5 leder, alle typer dæmpning, special kulør m.v. Ring eller skriv for mere info.
Dette LED armatur er et imponerende valg for dem, der søger både kvalitet og holdbarhed. Med en effekt på 40W og designet til direkte tilslutning til 230V forsyning, leverer dette produkt en exceptionel lysstyrke på 4300 lumens. Den høje spredning på 120 grader sikrer en jævn fordeling af lyset i rummet.
En fremragende RA værdi på 90-95 sikrer ekstra høj lyskvalitet, hvilket fremhæver farver på en levende og naturlig måde. Lyset er flicker free og ideelt for både mennesker og dyr, som er følsomme over for flimmer, samt til foto/video-optagelser.
Armaturet er tilgængeligt i en varm hvid farvekulør (3000K), der skaber en behagelig og afstressende atmosfære. Produktets dimensioner er 1200 x Ø75 mm, og det leveres med en integreret lyskilde.
Med kombinationen af høj kvalitet, lang levetid og professionel ydeevne, er dette LED armatur et ideelt valg til selv de mest krævende belysningsbehov.
Skal den bruges med sensor?: læs mere her.| Opbevaringsrum (100 lux) | Garage (min 200 lux) | Industrielt arbejde (min 300 lux) | Præcisionsarbejde (500 lux) | |
|---|---|---|---|---|
| 10 m2 | 1 stk. | 1 stk. | 2 stk. | 3 stk. |
| 25 m2 | 2 stk. | 3 stk. | 4 stk. | 6 stk. |
| 100 m2 | 4 stk. | 7 stk. | 11 stk. | 18 stk. |
| 500 m2 | 18 stk. | 35 stk. | 52 stk. | 86 stk. |
| Opbevaringsrum (100 lux) | Garage (min 200 lux) | Industrielt arbejde (min 300 lux) | Præcisionsarbejde (500 lux) | |
|---|---|---|---|---|
| 10 m2 | 1 stk. | 2 stk. | 2 stk. | 4 stk. |
| 25 m2 | 2 stk. | 4 stk. | 5 stk. | 8 stk. |
| 100 m2 | 5 stk. | 10 stk. | 15 stk. | 25 stk. |
| 500 m2 | 25 stk. | 50 stk. | 75 stk. | 124 stk. |
| Lyset | |
|---|---|
| Varm hvid kulør | 3000K |
| Dæmpbar | Ja, 1-10V |
| Lysstyrke | 4300 lumens |
| Spredning | 120 grader |
| RA | >= 90 |
| Forventet levetid L80 | 50.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Bredde | 1200 mm. |
| Diameter | 75 mm. |
| IP klassifikation | IP69 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt & spænding | |
|---|---|
| Forbrug | 40W |
| Spænding | 230V |
| Spændingsinterval | 220V-240V |
| Energimærke | E (A-G) |
| Sensor kompatibel | Nej - Læs mere om sensor/tidsur og LED her. |
| Data | |
|---|---|
| Guide type | Armatur med LED |
| Specialcertificering | ▽D-mærket |
| Antal Leder 230V | 5 (0-10V) |
| Indgang 230V | Indgang 230V |
| Max Watt Serie 230V | 2000 |
| Gennemfortrådet | Ja |
| Dokumentation | |
|---|---|
| D-Mark certifikat | Se dokumentet |

LEDlife blev grundlagt i 2010. LEDlife er en af verdens førende udviklere af LED-produkter.
Baseret i Danmark fremstiller de LED-produkter af høj kvalitet til både forbrugere og erhverv .
LEDlife har været på markedet siden LED-bølgen startede. Derfor har de over et årti af viden bag sig.
Denne viden bruges til konstant at udforske og forbedre deres produkter. De udvælger, hvilke komponenter der skal bruges, og hvordan de skal samles.
Dette skaber et bredt sortiment af LED produkter med meget høj kvalitet og holdbarhed.
Eksperter i LED
Folkene bag LEDlife er lysnørder med stort N. Det er derfor, de står bag verdens mest holdbare LED-lysstofrør, som er perfekte til de barske forhold på boreplatforme og fragtskibe.
LEDlife har spredt sin viden til mange forskellige fagområder hvor lys indgår.
De er nemlig også eksperter inden for vækstbelysning og tester og måler alt deres data selv.
I udviklingen af deres produkter er fokus altid på holdbarhed og energibesparelser.
Alt dette har hjulpet LEDlife med at have nogle af markedets bedste LED-produkter.


24V DC, IP65, 3:1 rød/blå fordeling, med stik
7500lm, 150lm/W, IP69, IK08, 1-10V