Vi hjælper gerne: 71 99 48 42 (9:00 - 15:00)
Opgrader din belysning med vores 5W COB indbygningsspot.
Denne moderne og energieffektive spot er designet med en COB diode, der leverer god lysstyrke og farvegengivelse.
Med en bred spredning på 55 grader sikrer den, at dit rum belyses jævnt og effektivt.
Med et hulmål på 70mm er installationen enkel og kræver minimal indsats.
LED driver medfølger.
Skab den perfekte belysning i dit hjem med dette effektive 5W indbygningsspot. Designet til at passe perfekt ind i de fleste rum takket være dets enkle og stilfulde hvide kant.
Dette spot tilsluttes direkte til 230V forsyning og tilbyder en lysstyrke på 375 lumens med en spredning på 55 grader. Den høje lyskvalitet, med en RA-værdi på 80-85, sikrer et naturligt lys, der trofast gengiver alle farver. Denne kvalitet er tilstrækkelig for de fleste behov og skaber en behagelig atmosfære.
Lyset har en varm hvid kulør (2700K), der skaber en afslappende og hyggelig stemning, perfekt til både afslappede og officielle anledninger.
Bemærk, at dette produkt har en IP21-klassificering, hvilket betyder, at det ikke er modstandsdygtigt over for vand og derfor bedst egner sig til tørre rum.
Skal den bruges med sensor?: læs mere her.| Opbevaringsrum (100 lux) | Stue (min 200 lux) | Køkken (min 300 lux) | Præcisionsarbejde (500 lux) | |
|---|---|---|---|---|
| 10 m2 | 5 stk. | 10 stk. | 15 stk. | 24 stk. |
| 25 m2 | 12 stk. | 24 stk. | 36 stk. | 60 stk. |
| 100 m2 | 40 stk. | 79 stk. | 119 stk. | 197 stk. |
| Lyset | |
|---|---|
| Kulør | Varm hvid |
| Varm hvid kulør | 2700K |
| Dæmpbar | Nej |
| Lysstyrke | 375 lumens |
| Spredning | 55 grader |
| RA | >= 80 |
| Forventet levetid L80 | 15.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Fatning | Indbygning |
| Højde | 55 mm. |
| Diameter | 85 mm. |
| Hulstørrelse | 70 mm. |
| Materiale | Aluminium |
| IP klassifikation | IP21 |
| Effekt & spænding | |
|---|---|
| Forbrug | 5W |
| Spænding | 230V |
| Sensor kompatibel | Nej - Læs mere om sensor/tidsur og LED her. |
| Data | |
|---|---|
| Farve | Hvid |

LEDlife blev grundlagt i 2010. LEDlife er en af verdens førende udviklere af LED-produkter.
Baseret i Danmark fremstiller de LED-produkter af høj kvalitet til både forbrugere og erhverv .
LEDlife har været på markedet siden LED-bølgen startede. Derfor har de over et årti af viden bag sig.
Denne viden bruges til konstant at udforske og forbedre deres produkter. De udvælger, hvilke komponenter der skal bruges, og hvordan de skal samles.
Dette skaber et bredt sortiment af LED produkter med meget høj kvalitet og holdbarhed.
Eksperter i LED
Folkene bag LEDlife er lysnørder med stort N. Det er derfor, de står bag verdens mest holdbare LED-lysstofrør, som er perfekte til de barske forhold på boreplatforme og fragtskibe.
LEDlife har spredt sin viden til mange forskellige fagområder hvor lys indgår.
De er nemlig også eksperter inden for vækstbelysning og tester og måler alt deres data selv.
I udviklingen af deres produkter er fokus altid på holdbarhed og energibesparelser.
Alt dette har hjulpet LEDlife med at have nogle af markedets bedste LED-produkter.


Timerfunktion, Virker med Google Home, Alexa og smartphones, 12V (48W), 24V (96W)
Til Sono og Reco møbelspot, maks. 10 spot
12V/24V, Hul: Ø4,2 cm, Mål: Ø5,2 cm, 2,2 cm høj, hvid
Hul: Ø7,5 cm, Mål: Ø8,5 cm, Hvid kant
Roterbar, Hul: Ø6,8 cm, Mål: Ø8,3 cm, Hvid kant
Hul: Ø7,5 cm, Mål: Ø8,5 cm, Hvid kant
Hul: Ø5,5 cm, Mål: Ø5,2 cm, Hvid
Hul: Ø7,5-12,5 cm, 3 timers batteri, hvid
Hul: Ø7,5-12,5cm, 3 timers batteri, Sort
12V/24V, Hul: Ø4,2 cm, Mål: Ø5,2 cm, 2,2 cm høj
12V/24V, Hul: Ø7-8 cm, Mål: Ø8,4 cm, 4 cm høj
Hul: Ø4,4 cm, Mål: Ø5,2 cm, 25° spredning, 1m ledning
Hul: Ø4,2 cm, Mål: Ø5,2 cm, 25° spredning, 2m ledning